Çocuğunuzla Beraber Banyo Yapmak Doğru Mudur?

64Views

Çoğu ebeveyn çocukları ile birlikte banyo yaparak mutlu ve eğlenceli zamanları paylaşmaktadırlar. Beraber banyo yaparken bunu çocuk belirli bir yaşa gelene kadar yapmalı ve bazı şeylere dikkat etmelidirler. Anneler çocuklarıyla birlikte banyo yapmanın veya yatmanın sorun olmadığını düşünmektedir. Fakat bunun belirli bir yaşa kadar olması sorun yaratmamaktadır. Sonrasında banyo yapmak doğru değildir.

Çocuğunuz Küçükken Banyo Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Çocuğunuzla yaklaşık 4 yaşına kadar banyo yapmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Bu durumda bile banyo yaparken dikkat etmeniz gereken durumlar bulunmaktadır.
  • Vücudunuzu kesinlikle çocuğunuzla banyo yaparken kapatmaya çalışmayın. Belirli bölgelerinizi kapatırsanız çocuğunuz ayıp bir şey olduğunu düşünecektir. Bu durumda çocuğunuzda utanma duygusunu geliştirecektir.
  • Banyo esnasında çocuğunuzun merak edip sorduğu sorulara onların anlayacağı şekilde cevaplamanız gerekmektedir. Bir erkek ile kadının arasındaki farkların neler olduğunu anlayabileceği şekilde açıklamalısınız.
  • Sizinle beraber banyo yaparken kesinlikle sizin cinsel organınıza dokunma fırsatına vermemelisiniz.
  • Çocuğunuza vücutta nelerin yasaklı olduğunu ve kendisinden başka kimseye dokunmaması gerektiğini her fırsatta anlayabileceği bir dille anlatmalısınız.

Dikkat ettiğiniz sürece çocuğunuzla banyo yapmanızda sakınca bulunmamaktadır. Çocuğunuz 4 yaşına gelene kadar cinsiyet ayrımı yapmaz ve cinselliğin farkında olmaz. Bu yüzden bu yaşa kadar banyo yapmanızda problem bulunmamaktadır. Ancak bu yaştan sonra çocuğunuz kendi vücudunu tanımaya başlayarak cinsellik ile ilgili sorular sormaya başlar. Bunun için 4 yaşından sonra çocuğunuzun psikolojik sorunlar yaşamaması için kendi başına banyo yapmasına alıştırmalısınız.

admin
the authoradmin

Bir cevap yazın