Çocukların Kardeşlerini Kıskanmaması İçin Nasıl Davranılmalıdır?

27Views

Belirli bir yaşa kadar tek çocuk olarak büyüyen ve sonrasında kardeşi olan çocuk kardeşini çok zor kabullenmektedir. Anne ve babanın kardeşinin üzerine düşmeleri, sürekli onunla ilgilenmeleri çocukta ebeveynlerine karşı güvensizlik, kızgınlık ve içine kapanıklığa neden olabilmektedir. Çünkü ailenin ilgi odağı yeni gelen kardeş olur. Bu durumda çocuğun kendini terkedilmiş, güvensiz ve yalnız hissetmesine neden olur. Kardeşin kıskanılmasının önlenmesi için çocuğa eğitim verilmesi önemli unsurlardandır.

Kardeşi Olan Bir Çocuk İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İlk ve en önemli olan anne ve babanın bu durum karşısında tedirgin ve endişeli davranmamasıdır. Çünkü çocuk ebeveynleri rol modeli olarak görmektedir. Bu yüzden anne ve baba nasıl davranırsa çocukta aynı şekilde tepki gösterebilmektedir.
  • Büyük çocuk kardeşi ilk doğduğunda hastaneye geldiği zaman; yeni doğan bebeğinize ilgi göstermek yerine, büyük çocuğunuza karşı sevgi gösterin ve sonrasında kardeşi ile tanıştırın. Bu şekilde büyük çocuğunuz kendisini rahatlamış hissedecek ve onu hala sevdiğinizi, kardeşi bebek olduğu için ona ilgi gösterdiğinizi idrar edecektir.
  • Yeni doğan bebeğiniz ile büyük çocuğunuzu tanıştırırken; ondan gelen bir hediyeymiş gibi ona bir hediye alarak sürpriz yapın ve yakınlaşmalarını, bebeği sevmesini sağlayın.
  • Kardeşi uyuduğu zaman büyük çocuğunuzun sessiz olması gerektiğini ve davranışlarını kardeşine göre ayarlamasını kesinlikle söylemeyin.
  • Büyük çocuğunuzun kardeşini kıskanmaması için ona koyduğunuz kurallardan vazgeçerek, hoşgörülü davranmayın. En başta nasılsa aynı davranışlarınıza devam edin.
admin
the authoradmin

Bir cevap yazın