Çocuklarınızın Kilo Almasını Nasıl Sağlarsınız?

27Views

Çocuklarda aşırı kilo alımı bir sorunken, çok yemesine rağmen kilo almaması da bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Kilo alamamakta bir sağlık sorunudur ve özellikle çocuklarda dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kaç Tür Zayıflık Bulunmaktadır

Çocuklarda iki tür zayıflık bulunmaktadır. Bunların ilki; çocuğunuzun iştahı yerindedir ve yediği halde kilo almaz. Bunun sebebi metabolizmasının yediği besinleri hızlı yakarak enerjiye dönüştürmesinden kaynaklanmaktadır. Dirençleri zayıf görünmelerine rağmen yüksektir. Çocuğa zararı bulunmamaktadır. İkinci zayıflık ise; çocuğunuzun yediği besinlerin metabolizma tarafından yakımı zor olur. Bu şekilde zayıf olan çocuklar iştahsızdır. Mutlaka ileride sağlık sorunları yaşamaması için doktora gösterilmelidir.

 Çocukların Kilo Almama Nedenleri

Genel olarak beslenme bozukluğundan dolayı ortaya çıkan ve tıpta Kvvashiorkor Sendromu adı verilen bu rahatsızlık; çocukların zayıf olmasına ve kandaki albümin az olmasından dolayı vücutta ödemlerin oluşmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Vitamin eksikliğine neden olduğundan dolayı deri renginde sararmalar oluşabilmektedir. Bu çocuklar hastalıklara karşı dirençsiz olur, çok çabuk hastalanırlar. Bu yüzden mutlaka çocuğun takip edilmesi gereklidir.

Çocuklarda Kilo Almamaya Karşı Önlemler

Çocuklar için mutlaka düzenli ve sağlıklı beslenme düzeni benimsenmelidir. Abur cubur, hazır gıdalar ve fast- food’dan uzak durulmalı, besin değeri yüksek sağlıklı gıdalardan alması sağlanmalıdır.

Gelişme çağında olmasından dolayı vücut için gerekli protein, omega 3, vitamin ve minerallerin yeterli miktarda almasına dikkat edilmelidir.

Eğer bu durum sürekli ise mutlaka durumun doktor kontrolünde tedavi ettirilmesi gerekmektedir.

admin
the authoradmin

Bir cevap yazın