Kadınlarda Akıntı Sorunu

68Views

Kadınların bir çoğunda vajinal bir rahatsızlık bulunmasa da akıntı görülebilmektedir. Eğer akıntı  sürekli devam ediyorsa, kokusuz, şeffaf – beyaz renkte, ağrısız ve idrar yaparken kanama olmuyorsa bir rahatsızlıktan kaynaklı değil, tamamen fizyolojik olmaktadır.

Fizyolojik akıntı; rahim ağzı salgılarıyla sürekli kendini yenilemesi ve vajina dokusundaki atıkların dışarı atılmasından ibarettir. Bu şekilde yaşanan fizyolojik akıntı aslında vücut için sağlıklı olanıdır.

Aktif hormon üretimi devam ettiği üreme çağında fizyolojik akıntı devam etmektedir. Bu görülen akıntı sadece adet döngüsünün yaşandığı zamanlarda olabileceği gibi her günde meydana gelebilmektedir. Yumurtalama döneminde ise; fizyolojik akıntı yumurta akı kıvamında ve yapışkan bir şekilde olmaktadır.

Eğer akıntı yeni başlamışsa, kokulu, sarı ya da yeşil renkte, ağrılı ve idrar sırasında kanamalı bir şekilde geliyorsa veya bunlardan biri görünüyorsa akıntı fizyolojik olmayabilir, mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Fizyolojik Olmayan Akıntılar

Genital enfeksiyonu olduğu durumlarda akıntı genellikle yeşil, sarı, kahverengi, kanlı şekilde gelmektedir. Kokulu olmaktadır ve idrar yaparken ağrı yapmaktadır. Akıntının kaynağı olduğu genital enfeksiyon çoğu durumlarda vajinayla sınırlı olmaktadır. Ancak ilerlediği durumlarda rahim ağzı enfeksiyonu veya genital bölgenin daha üst bölgesini tutan pelvik enfeksiyona kadar gidebilmektedir.

Bu şekilde meydana gelen enfeksiyonlar;

Vajinal hijyenin bozulmasına neden olabilmekte ve hamilelikte sorunlar yarabilmektedir.

Rahim ağzında yara oluştuğu takdirde buradaki bakteriler genital kanala sıçrayarak daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Pelvik enfeksiyon ise tüplerin tıkanmasına neden olabileceğinde mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.

admin
the authoradmin

Bir cevap yazın