Kilo Verememenin En Önemli Nedenleri Nedir?

77Views

Az yiyorsunuz, çok fazla iş yapıyorsunuz ama bir türlü kilo veremiyorsanız bunun nedenleri yaptığınız hatalardan kaynaklanabilmektedir.

Kilo vermeye çalışırken yapılan yanlışlar ise şunlardır;

Karbonhidratın Kısıtlanmaması

Bilimsel olarak kanıtlanan düşük karbonhidratlı ve yüksek karbonhidratlı diyetlerin yağ yakıcı olduğudur. Kilo verebilmek için alınması gereken karbonhidrat miktarı günlük aktivite süresi ve genetik olarak değişebilmektedir. Yapılan araştırmalara yönelik kilo verebilmek için gerekli olan karbonhidrat miktarı 50 gram altında olmalıdır. Karbonhidrat alımını da; tahıllar yerine karbonhidrat içeren meyvelerden sağlanmalıdır.

Alınan D Vitamini Eksikliği

Tüm yaş grubu ve cinsiyet için D vitamini eksikliği yağ kütlesiyle doğrudan ilişkili bir durumdur. Vücuttaki D vitaminin yüksek olması yağ yakılmasını hızlandırmaktadır. Vücutta olması gereken D vitamini miktarı 40 ng/ml olması gerekmektedir.

Yoğun Kardiyo ve Çalışma Hataları

Zayıflamak için yoğun olarak kardiyo çalışmaları yapmak bir süre sonra kilo vermeyi engellemektedir. Bunun yanı sıra bir gün yoğun çalışırken diğer gün az çalışmak ve çok fazla dinlemek vücudun düzenini oturtamamasına neden olmaktadır. Kardiyo çalışırken 30 ile 60 saniyeler arasında dinlenmeli ve çoklu vücut hareketleri yapmalısınız.

Aşırı Stres Altında Olmak

Kronik stres kilo verilmesinin engellenmesindeki en önemli nedenlerdir. Kronik stres kortizol hormonunun aşırı salgılanmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda kan şekeri sürekli yükselir ve vücudun düzeni bozularak yağ yakılmasını engeller. Bu durumda stresten kurtulmak için psikolojik destek almanız en sağlıklısıdır.

admin
the authoradmin

Bir cevap yazın