Menopoz Nedir?

71Views

Menopoz; kadınların aylık düzenli olarak devam eden adet kanamalarının belirli bir yaş sonrasında doğal yollarla kesilmesine denmektedir. Menopoz dönemine giren kadınlarda yumurtalıkların östrojen ve progesteron salınması azalarak bu süre sonunda üretimini durdururlar. Bazı kadınlar menopoz dönemini hiçbir belirti olmadan atlatırken bazıları ise birçok belirti ile sağlık sorunlarına neden olacak şekilde sorunlu geçirmektedir. Bu durum kişiden kişiye tamamen değişebilmektedir. Ayrıca menopoz döneminin başlaması için adet kanamasının yaklaşık 1 yıl boyunca hiç gelmemesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde menopoz dönemine girildiği kabul edilmektedir.

Menopoz Dönemine Kaç Yaşında Girilir?

Menopoz dönemine girme yaşı normal olarak 40 ila 52 yaşları arasında görülmektedir. Fakat bu durum kalıtsal ve ırk olarak değişiklik gösterebilmektedir. Menopozun 30’lu yaşlarda başlaması erken iken, 50’li yaşlardan sonra başlaması ise geç kabul edilmektedir. Ayrıca doğum sayısının fazla olması menopoza girme yaşını da geciktirebilmektedir.

Menopoz Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Her kadın doğduğunda yaklaşık 400.000 ile 500.000 arasında yumurtaya sahip olarak dünyaya gelmektedir. Adet dönemi başladığında ise bu yumurtalardan 900 ile 1000 tanesi olgunlaşma sürecine girer ve bir canlı oluşturmak için bir yada iki tanesi yumurtadan dışarı atılırlar. Kalanlar ise bulundukları yerde yok olurlar. Bu yumurta üretimi bitmesi menopoz dönemini başlatmaktadır. Bu dönemde ise; adetten kesilme, sıcak basmaları, uykusuzluk, sinirlilik, unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişki, eklem ağrıları ve kilo almaya yatkınlık görülebilmektedir.

admin
the authoradmin

Bir cevap yazın