Okul Öncesi Çocuklarda Nasıl Oyunlar Seçilmelidir?

88Views

Okul öncesinde çocuğunuz vakit geçirmesi büyük oranda oynadığı oyunlarla olmaktadır. Çocuğunuzun okula çağına gelmeden oynadığı oyunlar zihinsel yetenekleri, kas sistemi gelişimi, duyguları ve duyuları, sinir sistemi gelişimi açısından çok önemlidir. Çocuğunuzun yaşı küçükken sadece onu meşgul etmek ve eğlenceli vakit geçirmesini sağlamak için oynanan oyunlar; okula başlamadan önce çok farklı boyuta taşınır ve direk gelişimi ile ilgili olmaya başlar. Çocuklar bu yaşta birçok şeyi deneyerek, gözlemleyerek öğrenmeye çalışırlar. Bu yetenekleri zorlamayla değil doğal olarak gelişerek olmaktadır. Çocuğunuz kendi yeteneklerini ve ilgi alanlarını keşfederken; dış dünyanın karmaşasından, yetişkinlerin baskısından kurtulur ve özgürlüklerini yaşar.

Okul Öncesi Çocuklarda Nasıl Oyunlar Seçilmelidir

Çocuklarınızın Kendisini Geliştirmesine Yardımcı Olacak Oyunlar

Çocuklar bu oyunlar ile yeteneklerini büyük oranda okul öncesinden geliştirmeye başlarlar. Bu şekilde içlerinde olan yetenekleri geliştirme ve ilgi alanlarını keşfetmeye çalışırlar.

  • Kil- Hamur, Çamur
  • İnşaat Malzemeleri
  • Parmak Boyaları
  • Su  ile oynanabilen oyunlar büyük fayda sağlamaktadır.

Çocuklar resim ve şekiller yaparak hayal güçlerini geliştirir. Aynı zamanda kaslarını çalıştırmış olurlar. Bu şekilde çocuklar aynı malzemeler ile farklı şekiller ve resimler yaptığını görerek endişelerinden kurtulur, rahatlarlar. Su ile oynaması da dokunma hissini öğrenerek üzerlerinde rahatlatıcı ve sakinleştirici etki yaratmaktadır.

Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukların okul öncesi için oyuncakları seçilirken yaşları, olgunluk düzeyleri, yetenekleri, ilgi ve istekleri çok önemlidir. Aksi seçimler çocuklarınızın dikkatini çekmez ve mutsuz olmalarına neden olur. Becerilerini,  duygularını, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını yansıtacak oyun seçimleri yapmak en sağlıklısı olacaktır.

admin
the authoradmin

Bir cevap yazın