Yeni Doğan Bebeğe Nasıl Masaj Yapılır?

26Views

Bebek sahibi olmak her anne ve babanın özlemle beklediği bir andır. Bebekler; evin neşe kaynağı, ailenin bağlılığı ve sadakatin somut meyveleridir.

Bebek bakımı ilk kez annelik duygusunu yaşayan kişi için yeni doğduğunda zor olabilmektedir. Bu yüzden anneler kimi zaman kitaplardan kimi zamanda büyüklerinden bilgi edinmektedir. Bebeklerin huzursuz ve sıkıntılı olduğu zamanlar ise beslenmelerinden dolayı vücutlarının gaz yapmasıdır. Gaz çıkarmak kimi zaman sıkıntı yarabilmektedir. Bunun için bebeğinize doğru teknikler ile masaj yaparak rahatlatabilirsiniz.

Bebeğinizde Gaz Olduğunda Uygulayacağınız Masaj

Bebeğiniz gazı olduğunda uygulayacağınız hareketler 6 kere tekrarlanmalıdır. Öncelikle eller sıcak su ile yıkanır ve avuç içleri birbirine sürtülerek ısıtılır. Bebeğinizin sakinleşmesi için avuçlar karnına konulur ve bir süre beklenir. Bir avucunuzla kaburgada kasıklara doğru hafif bir şekilde bastırırken, diğer el ile bebeğinizin el ve ayakları tutulur. Sonrasında dizler karna doğru itilerek, 10 saniye beklenir. Karnın üzerine elinizi koyarak hafifçe saat yönünde hareket ettirilir. Bu hareketten sonra tekrar dizler karna doğru ittirilir ve 10 saniye beklenir.

Bir sonraki harekette ise; avuç içlerinde baş parmaklar birleştirilerek göbek üzerine konulur. Eller iki yana doğru hareket ettirilir. Sonrasında yine aynı şekilde dizler bükülerek karın hizasında 10 saniye beklenir.

Tüm bu hareketleri yaptıktan sonra bebeğinizin karnını kontrol ederek gazı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer varsa; tekrar aynı hareketleri uygulayabilirsiniz. Bu masajı emzirdikten 20 dakika sonra uygulamanız sağlıklı olacaktır.

admin
the authoradmin

Bir cevap yazın